CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Liquid |
|---|---|
| Vapor Pressure | 0.48 [mmHg] |
| Chemical Classes | UVCB |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 5001 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 72 |
| Rotatable Bond Count | 46 |
| Exact Mass | 5000.6404172 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 4997.6303527 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 1080 Ų |
| Heavy Atom Count | 370 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 7410 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 8 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 16 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 8 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
