849060-86-2
Product Name:
DIMETHYL[3-OXO-3-(2-THIENYL)PROPYL]AMMONIUM BROMIDE
Formula:
C9H14BrNOS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 264.18 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 262.99795 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 262.99795 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 48.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 159 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
