COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 324.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 324.11100700 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 324.11100700 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 94 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 497 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2-amino-5-[(1-methoxy-2-methylindolizin-3-yl)carbonyl]benzoic acid is an aminobenzoic acid that is anthranilic acid substituted at position 5 by a (1-methoxy-2-methylindolizin-3-yl)carbonyl group. It has a role as an antineoplastic agent and a fibroblast growth factor receptor antagonist. It is a member of indolizines, an aminobenzoic acid, an aromatic ether and an aromatic ketone. It is functionally related to an anthranilic acid. It is a conjugate acid of a 2-amino-5-[(1-methoxy-2-methylindolizin-3-yl)carbonyl]benzoate.
