847649-65-4
Product Name:
Uridine 5'-(tetrahydrogen triphosphate), 5-methoxy-
Formula:
C10H17N2O16P3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 514.17 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 16 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 513.97909345 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 513.97909345 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 268 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 900 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
