845665-97-6
Product Name:
N-[(2-chlorophenyl)methyl]-5H-pyrimido[5,4-b]indol-4-amine
Formula:
C17H13ClN4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 308.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 308.0828741 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 308.0828741 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 53.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 380 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
