COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 326.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 325.0748676 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 325.0748676 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 50.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 384 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Diniconazole-M is a (1E)-1-(2,4-dichlorophenyl)-4,4-dimethyl-2-(1,2,4-triazol-1-yl)pent-1-en-3-ol that is the active R-enantiomer of diniconazole. A fungicide used to control a range of diseases including mildew, bunts and smuts. It has a role as an EC 1.14.13.70 (sterol 14alpha-demethylase) inhibitor and an antifungal agrochemical. It is a (1E)-1-(2,4-dichlorophenyl)-4,4-dimethyl-2-(1,2,4-triazol-1-yl)pent-1-en-3-ol, a conazole antifungal agent and a conazole fungicide. It is an enantiomer of a (S)-diniconazole.
