CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Solubility | Insoluble |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 482.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 482.0768807 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 482.0768807 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 92.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 686 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Regorafenib is a pyridinecarboxamide obtained by condensation of 4-[4-({[4-chloro-3-(trifluoromethyl)phenyl]carbamoyl}amino)-3-fluorophenoxy]pyridine-2-carboxylic acid with methylamine. Used for for the treatment of metastatic colorectal cancer in patients who have previously received chemotherapy, anti-EGFR or anti-VEGF therapy. It has a role as an antineoplastic agent, a tyrosine kinase inhibitor and a hepatotoxic agent. It is an aromatic ether, a pyridinecarboxamide, a member of monochlorobenzenes, a member of (trifluoromethyl)benzenes, a member of monofluorobenzenes and a member of phenylureas.
