830345-36-3
Product Name:
Silane, [[2-(3,3-dimethyloxiranyl)-1-phenylethyl]dioxy]triethyl-
Formula:
C18H30O3Si
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 322.5 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 322.19642135 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 322.19642135 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 31 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 327 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
