COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 426.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 9.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 426.386166214 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 426.386166214 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 20.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 705 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 8 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
23,24,26-trimethylcholest-5,24(28)-dien-3beta-ol is a steroid. It derives from a hydride of a gorgostane.
