COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 306.34 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -5.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 306.09979086 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 306.09979086 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 166 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 390 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Glutathione amide is the dicarboxylic acid monoamide arising by formal condensation of the carboxylic acid group of the glycine residue of glutathione with ammonia. It is a glutathione derivative, a tripeptide and a dicarboxylic acid monoamide. It is a tautomer of a glutathione amide zwitterion.
