81726-59-2
Product Name:
Uridine, 2'-deoxy-5-[(1E)-2-ethoxyethenyl]- (9CI)
Formula:
C13H18N2O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 298.29 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 298.11648630 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 298.11648630 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 108 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 475 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
