80165-23-7
Product Name:
L-GlutaMic acid, 1-(1,1-diMethylethyl) 5-(phenylMethyl) ester
Formula:
C16H23NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 293.36 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 293.16270821 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 293.16270821 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 78.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 343 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
