799826-09-8
Product Name:
2-methoxyethyl 2-amino-1-(2-ethylphenyl)pyrrolo[3,2-b]quinoxaline-3-carboxylate
Formula:
C22H22N4O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 390.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 390.16919058 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 390.16919058 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 92.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 562 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
