799782-39-1
Product Name:
2-[[3-cyano-4-(furan-2-yl)-5-oxo-4,6,7,8-tetrahydro-1H-quinolin-2-yl]sulfanyl]-N-(2,5-dimethoxyphenyl)acetamide
Formula:
C24H23N3O5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 465.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 465.13584202 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 465.13584202 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 139 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 892 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
