797764-12-6
Product Name:
2-(4-methylphenyl)sulfonyl-2-(3-pyrrolidin-1-ylquinoxalin-2-yl)acetonitrile
Formula:
C21H20N4O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 392.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 392.13069707 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 392.13069707 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 95.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 683 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
