796084-49-6
Product Name:
2H-Imidazole-2-thione, 1-(2,3-dichlorophenyl)-1,3-dihydro-5-phenyl-
Formula:
C15H10Cl2N2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 321.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 319.9941749 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 319.9941749 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 47.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 407 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
