COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 565.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 28 |
| Exact Mass | 565.37435474 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 565.37435474 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 111 Ų |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 645 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
1-stearoyl-2-acetyl-sn-glycero-3-phosphocholine is a 1,2-diacyl-sn-glycero-3-phosphocholine in which the two acyl substituents at positions 1 and 2 are specified as stearoyl and acetyl respectively. It is functionally related to an acetic acid and an octadecanoic acid.
