COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 654.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 17 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 654.17959961 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 654.17959961 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 264 Ų |
| Heavy Atom Count | 46 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1090 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 10 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Limocitrin-3-rutinoside is a natural product found in Coleogyne ramosissima with data available.
