790232-29-0
Product Name:
Thieno[2,3-d]pyrimidin-4(1H)-one, 5-(2-chlorophenyl)-2,3-dihydro-3-(2-methoxyethyl)-2-thioxo-
Formula:
C15H13ClN2O2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 352.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 352.0106977 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 352.0106977 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 102 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 451 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
