78497-37-7
Product Name:
Diazene, bis(bicyclo[2.2.2]oct-1-yl)-, (E)- (9CI)
Formula:
C16H26N2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 246.39 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 246.209598838 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 246.209598838 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 24.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 283 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
