784172-03-8
Product Name:
Benzoic acid, 2-bromo-5-[[(1,1-dimethylethyl)amino]sulfonyl]-
Formula:
C11H14BrNO4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 336.20 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 334.98269 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 334.98269 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 91.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 410 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
