78375-66-3
Product Name:
Silane, [3,3-bis(trimethylsilyl)propoxy]trimethyl-
Formula:
C12H32OSi3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 276.64 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 276.17609524 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 276.17609524 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 9.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 194 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
