78283-21-3
Product Name:
Ethenamine, 2-(2,6-dinitrophenyl)-N,N-dimethyl-, (1E)-
Formula:
C10H11N3O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 237.21 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 237.07495584 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 237.07495584 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 94.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 297 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
