779342-04-0
Product Name:
butanamide,N-hydroxy-2-[[(4-hydroxyphenyl)sulfonyl](3-pyridinylmethyl)amino]-3-methyl,hydrochloride,(2R)-
Formula:
C17H22ClN3O5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 415.9 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 415.0968697 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 415.0968697 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 128 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 555 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
