773788-82-2
Product Name:
Benzeneethanimidic acid, 2-bromo--alpha--hydroxy-, ethyl ester (9CI)
Formula:
C10H12BrNO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 258.11 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 257.00514 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 257.00514 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 53.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 199 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
