COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 386.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 386.10016753 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 386.10016753 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 104 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 595 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Cleomiscosin A is an organic heterotricyclic compound that is 2,3-dihydro-9H-[1,4]dioxino[2,3-h]chromen-9-one substituted by 4-hydroxy-3-methoxy phenyl group at position 3, a hydroxymethyl group at position 2 and a methoxy group at position 5 (the 2R,3R stereoisomer). It exhibits anti-inflammatory activity. It has a role as a metabolite and an anti-inflammatory agent. It is a delta-lactone, an aromatic ether, an organic heterotricyclic compound, a member of phenols and a primary alcohol.
