76844-66-1
Product Name:
4H-1-Benzopyran-4-one, 5,6-dihydroxy-2-(4-hydroxyphenyl)-7,8-dimethoxy-
Formula:
C17H14O7
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 330.29 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 330.07395278 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 330.07395278 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 105 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 497 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Thymusin is a natural product found in Thymus herba-barona, Clinopodium dalmaticum, and other organisms with data available.
