76385-54-1
Product Name:
L-Glutamic acid, N-(chloroacetyl)-, diethyl ester
Formula:
C11H18ClNO5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 279.72 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 279.0873504 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 279.0873504 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 81.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 295 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
