76343-84-5
Product Name:
Hexanedioic acid, 1,6-bis[2-(2-ethoxyethoxy)ethyl] ester
Formula:
C18H34O8
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 378.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 21 |
| Exact Mass | 378.22536804 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 378.22536804 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 89.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 303 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
