75746-30-4
Product Name:
1H-Indole, 2,2'-(1,2-ethenediyl)bis[6-(4,5-dihydro-1H-imidazol-2-yl)-
Formula:
C24H22N6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 394.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 394.19059473 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 394.19059473 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 80.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 669 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
