COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 362.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 362.17293854 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 362.17293854 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 99.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 357 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
(+)-secoisolariciresinol is an enantiomer of secoisolariciresinol having (+)-(2S,3S)-configuration. It is an enantiomer of a (-)-secoisolariciresinol.
