750615-01-1
Product Name:
Benzenamine, 5-(4-morpholinylsulfonyl)-2-(2,2,2-trifluoroethoxy)-
Formula:
C12H15F3N2O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 340.32 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 340.07046262 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 340.07046262 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 90.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 460 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
