750613-28-6
Product Name:
Benzoic acid, 3-[(3,4-dihydro-1(2H)-quinolinyl)sulfonyl]-4-methoxy-
Formula:
C17H17NO5S
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Solubility | >52.1 [ug/mL] (The mean of the results at pH 7.4) |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 347.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 347.08274382 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 347.08274382 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 92.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 558 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
