74931-55-8
Product Name:
2-ethylhexanoic acid, compound with 2-aminoethanol (1:1)
Formula:
C10H23NO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 205.29 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 205.16779360 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 205.16779360 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 83.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 109 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
