COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 326.25 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 326.06378202 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 326.06378202 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 151 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 473 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
(2R,3R)-trans-fertaric acid is a cinnamate ester obtained by formal condensation of the carboxy group of trans-ferulic acid with one of the hydroxy groups of L-tartaric acid. It has a role as a metabolite. It is functionally related to a ferulic acid and a L-tartaric acid. It is an enantiomer of a (2S,3S)-trans-fertaric acid.
