741272-58-2
Product Name:
(2-Chloro-4-formyl-6-methoxy-phenoxy)-acetic acid ethyl ester
Formula:
C12H13ClO5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 272.68 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 272.0451512 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 272.0451512 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 61.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 284 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
