73747-37-2
Product Name:
1H-Purine-2,6-dione, 3,7-dihydro-1,3,7-trimethyl-8-[(4-methylcyclohexyl)oxy]-, cis- (9CI)
Formula:
C15H22N4O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 306.36 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 306.16919058 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 306.16919058 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 67.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 464 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
