73483-88-2
Product Name:
(4R)-10-Hydroxy-9α-methyl-20-norkaur-16-en-18-oic acid 18,10-lactone
Formula:
C20H28O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 300.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 300.208930132 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 300.208930132 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 595 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 6 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
CID 121596713 is a natural product found in Pseudognaphalium oxyphyllum, Wollastonia dentata, and other organisms with data available.
