730950-19-3
Product Name:
3H-Imidazo[1,2-a]azepin-3-one, 9-[(dimethylamino)methylene]-2-[(4-fluorophenyl)methylene]-2,5,6,7,8,9-hexahydro-
Formula:
C18H20FN3O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 313.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 313.15904043 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 313.15904043 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 35.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 557 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
