729559-09-5
Product Name:
2-Propanesulfinamide, N-ethylidene-2-methyl-, [N(E)]-
Formula:
C6H13NOS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 147.24 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 147.07178521 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 147.07178521 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 48.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 135 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
RELATED SUPPLIERS
Ina pharmaceuticals Pvt Ltd
3Y
product:729559-09-5 [N(E)]-N-Ethylidene-2-methyl-2-propanesulfinamide 99%
