725710-54-3
Product Name:
2H-Benzimidazole-2-thione, 1-butyl-1,3-dihydro-5-(1-piperidinylsulfonyl)-
Formula:
C16H23N3O2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 353.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 353.12316933 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 353.12316933 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 93.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 526 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
