723745-29-7
Product Name:
2,5-dichloro-4-(1-pyrrolidinylsulfonyl)phenyl ethyl ether
Formula:
C12H15Cl2NO3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 324.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 323.0149699 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 323.0149699 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 55 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 392 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
