723296-18-2
Product Name:
Silane, [[(4E)-6-chloro-4-hexenyl]oxy](1,1-dimethylethyl)diphenyl- (9CI)
Formula:
C22H29ClOSi
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 373.0 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 372.1676198 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 372.1676198 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 9.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 371 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
