COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 587.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 12 |
| Rotatable Bond Count | 15 |
| Exact Mass | 587.20574689 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 587.20574689 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 175 Ų |
| Heavy Atom Count | 41 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 859 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
AZT-1152 is a dihydrogen phosphate prodrug of a pyrazoloquinazoline aurora kinase inhibitor AZD1152-hydroxyquinazoline pyrazol anilide(HQPA) and is converted rapidly to the active AZD1152-HQPA in plasma. It has a role as a prodrug, an antineoplastic agent and an Aurora kinase inhibitor. It is a member of quinazolines, a monoalkyl phosphate, an anilide, a member of monofluorobenzenes, a member of pyrazoles, a secondary amino compound, a secondary carboxamide and a tertiary amino compound. It is functionally related to an AZD-1152.
