71689-82-2
Product Name:
propyl 2-(4-{[5-(trifluoromethyl)pyridin-2-yl]oxy}phenoxy)propanoate
Formula:
C18H18F3NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 369.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 369.11879254 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 369.11879254 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 57.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 439 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
