714933-90-1
Product Name:
4-methoxy-N-{3-[(4-phenoxyphenyl)amino]quinoxalin-2-yl}benzenesulfonamide
Formula:
C27H22N4O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 498.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 498.13617637 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 498.13617637 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 111 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 771 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
