714921-80-9
Product Name:
3-(1-methylindol-3-yl)-1-(3-nitrophenyl)pyrrolidine-2,5-dione
Formula:
C19H15N3O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 349.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 349.10625597 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 349.10625597 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 88.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 604 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
