714233-23-5
Product Name:
N-(1,3-benzodioxol-5-yl)-2-methyl-[1]benzofuro[3,2-d]pyrimidin-4-amine
Formula:
C18H13N3O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 319.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 319.09569129 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 319.09569129 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 69.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 465 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
