71386-38-4
Product Name:
(1aR)-1,1aβ,4,5,7,8,9,9aβ-Octahydro-3-hydroxy-1,1,2,5β-tetramethyl-7-methylene-6H-cyclopropa[3,4]cyclohept[1,2-e]inden-6-one
Formula:
C20H24O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 296.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 296.177630004 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 296.177630004 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 37.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 534 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
CID 46881275 is a natural product found in Jatropha elliptica, Jatropha dioica, and other organisms with data available.
