713128-60-0
Product Name:
2,5-dimethyl-N-[3-[3-(trifluoromethyl)anilino]quinoxalin-2-yl]benzenesulfonamide
Formula:
C23H19F3N4O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 472.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 472.11808152 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 472.11808152 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 92.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 760 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
